Chili Elefant, ekologisk, mild, 5000 shu, 15-18 cm lång, 50-80 g, 50 cm hög, luftigt växtsätt.
Elefant är en ganska mild chili, en favorit i smaktest. Styrka: 5000 shu (skala 1-10000 Scoville Heat Units).
En mycket speciell sort som ger frukter med tjocka väggar. 15-18 cm långa, ca 3 cm i fästet, med vikt: 50-80 g.
Mognar lite flammigt röd/grön med beige barkliknande ådring, vilket i sig ger den ett intressant utseende.
Plantan blir ca. 50 cm hög och har ett luftigt växtsätt, oftast med tre huvudgrenar.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Såtid: förkultiveras i februari-mars
Sådjup: 0,5-1 cm
Groningstid: ca 2 veckor
Lägst/optimal groningstemp: 20/30°C
Plantavstånd: ca 40-50 cm
Antal frön: 5 st
Grobarhet lägst 80%
| Färg | Grön, Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Ingen hetta. Smakrik, Intressant |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Paprika-gruppen) |
| Scoville | 0 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 92-21 dagar |
| Höjd | 50-60 cm |
