Paprika 'Snack Lilac', lila, söt smak, frukter 4x6 cm, höjd 50 cm, soligt läge, ca 5 frön.
Lila krispiga frukter med söt smak. Tidig fruktsättning, frukter ca 4x6 cm stora.
Höjd ca 50 cm.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum 'Snack Lilac'
Läge: Soligt
Antal frön: ca 5
| Färg | Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Söt, Krispig, Tidig, Snackpaprika |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 44-21 dagar |
| Höjd | 50 cm |
