Tomat 'Vilma', lågväxande, 20-25 cm hög, runda frukter ca 30 g, för krukodling. ca 40 frön
Lågväxande, högavkastande sort, populär bland odlare.
För krukodling inomhus och på balkong.
Stjälken blir 20-25 cm hög.
Ger runda frukter på ca 30 g.
Används färsk eller inlagd.
Vetenskapligt namn: Lycopersicon esculentum Mill.
Växttyp: Grönsak
Innehåll: 0,1 gram ( ca 40 frön)
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Dvärgbusktomat |
| Odlingsplats | Kruka, balkong, växthus, inomhus |
| Egenskaper | Lättodlad, rikgivande, krukodlas, kompakt |
| Användning | Äts färsk, Snacks, sallad, Inläggning |
| Mognadstid | Tidig (ca 55–65 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Kulturarv |
| Planteringsavstånd | 25–35 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt, mild och saftig |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 25–40 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (15–25 gram) |
