Tomat 'Sungold' F1, gyllenorange färg, soligt läge, rikliga skördar, smakfulla frukter.
En mycket populär sort som ger rikliga skördar, smakfulla frukter med tunt skal i en gyllenorange färg. Passar för odling i växthus men också ute på varm plats. Behöver stödjas.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum
Växttyp: Köksväxter Tomat
Höjd: -
Läge: Soligt
Såtid: Januari-April
Blomning/skörd: Juni-Oktober
Användning: Ätlig
Antal fröer: 10
| Färg | Orange |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-Hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Rikgivande, Smakfull, Tunnskalig, Populär |
| Användning | Äts färsk, Konservering, Tillagas |
| Mognadstid | Tidig (ca 60–65 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Mosaikvirus, Fusarium |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Citroston, Smakfull |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Kvisttomat (15 gram) |
