Atlasblomma 'Sybil Sherwood', rosa, 40 cm, soligt läge, räcker till 5 meter.
En vacker sort med stora, dubbla blommor i rosa. Blomman har något krusiga kronblad som är lätt skimrande. Vacker både i rabatt och som snittblomma. Trivs bäst i en näringsrik, mullrik och väldränerad jord i full sol och lugnt läge. Kan behöva bindas upp.
Vetenskapligt namn: Clarkia amoena| Färg | Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Augusti |
| Groningstemperatur | 15-18 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Rikblommnade, Höstsådd, Vintersådd, Pollinerarvänlig, Självsådd |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 1040 frön |
| Vetenskapligt namn | Clarkia amoena |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | April-Maj (Utomhus), Kallsås |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 40 cm |
