Solros 'Evening Sun', bärnstensfärger, 160 cm, sol, lättodlad, 2 gram, ca 15 cm blommor, ettårig.
En underbar solros som glöder i bärnstensfärger. Lättodlad och populär bi-växt. Blommorna blir ca 15 cm i diameter. Blir fantastiska i buketter. Låt några solrosor stå kvar på hösten för att ge frö som uppskattas av fåglarna.
Odlingsråd
Förodla inomhus i kruka i näringsrik blomjord, ett frö per kruka. Ställ i 20-25 °C, men svalare efter groning. Håll jorden lätt fuktig under groningstiden. Plantera ut när frostrisken är över. Kan också direktsås senare, i maj-juni.
Vetenskapligt namn: Helianthus annuus Purpureus-gruppen 'Evening Sun'
Typ: Ettårig
Höjd: 160 cm
Läge: Sol
Såtid: April-Juni
Sådjup: 2 cm
Plantavstånd: 30 cm
Radavstånd: 30 cm
Blomn./Skörd: Juli-September
Antal: 2 gram
| Färg | Röd, Orange, Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | Från 10-12 C |
| Växtsätt | Upprättväxande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Pallkrage |
| Egenskaper | Pollinerarvänlig, Lättodlad |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Bukett, Torkas |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 2 gram |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars – April (Inomhus), Maj – Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 160 cm |
