Grekisk lövkoja Rose, ettårig, 50 cm hög, lättodlad, doftande blommor, 1 gram.
Ettårig, 50 cm hög, lättodlad blomma.
Blommorna är små - 1,5 cm i diameter och doftar angenämt.
Slår ut under mulna dagar, på kvällar, morgnar och på natten.
Blommar i 20-30 dagar.
Om man önskar att ha dem under hela sommaren ska de sås flera gånger.
Kan sås även på hösten, direkt i jorden.
Odlas i blomsterängar, rabatt, balkonglåda, vid kantplanteringar på trädgårdsgångar och under fönster.
Frosttålig.
Vetenskapligt namn: Matthiola bicornis (Sibth. et Sm.) DC.
Växttyp: Sommarblomma, ettårig
Innehåll: 1 gram
| Färg | Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Augusti |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Upprätt, Buskig |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka, Äng |
| Egenskaper | Lättodlad, Doftande |
| Användning | Bukett, Samplantering, Kantväxt |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 1 gram |
| Vetenskapligt namn | Matthiola bicornis |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | April-Juni (Utomhus) |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 40-50 cm |
