Risp blå, ettårig, 60 cm hög, små blommor i kvastar, solig plats, vattengenomsläpplig mylla.
Ettårig, 60 cm hög blomma.
Blommorna är små, samlade i tydliga kvastar.
Växer bra på solig, varm plats i uppluckrad, vattengenomsläpplig, bördig mylla.
Fröna sås i lådor, groddarna sätts om utomhus i maj. Tål kortvarig frost.
Rekommenderas att vattna blårisp med saltvatten.
Oersättliga för torkade buketter, håller färgen efter torkning.
Vetenskapligt namn: Limonium sinuatum (L.) Miller
Växttyp: Sommarblomma, ettårig
Innehåll: 0,4 gram
| Färg | Blå |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Hållbar |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Torkas |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,4 gram |
| Vetenskapligt namn | Limonium sinuatum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus) |
| Groningstid | 10-20 dagar |
| Höjd | 60 cm |
