Sammetstagetes 'Strawberry Blonde', rosa och aprikos, 20-30 cm, sol/halvskugga, rikblommande, 30 frön.
En unik färg för tagetes, skiftande i rosa och aprikos. Rikblommande, vädertålig och perfekt för kruka, rabattkanten eller i blomlådor och pallkrage. Blommorna är ätbara med svag citrussmak, vackra i sallad, fiskrätter eller bakverk.
Odlingsråd
Så inomhus i såjord i krukor eller tråg. Håll ca 20-25 °C, svalare efter groning. Odla gärna i minidrivhus för att öka luftfuktigheten. Plantera om i blomjord i småkrukor när groddplantan fått 4-8 blad. Toppa gärna plantorna för buskigare växtsätt. Plantera sedan ut på växtplatsen när frostrisken är över. Ansa bort vissna blommor så kommer nya blomknoppar. Använd de citrussmakande blommorna som dekoration i sallad, fiskrätter eller bakverk.
Vetenskapligt namn: Tagetes patula 'Strawberry Blonde'
Typ: Ettårig
Höjd: 20-30 cm
Läge: Sol/Halvskugga
Såtid: Mars-Maj
Sådjup: 0,5 cm
Plantavastånd: 25 cm
Radavstånd: 25 cm
Blomn./Skörd: Juni-Oktober
Antal: 30 frön
| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade |
| Användning | Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 30 frön |
| Vetenskapligt namn | Tagetes patula |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Kallsådd |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 20-30 cm |
