Tagetes 'Spinning Wheels', orange och gul, höjd ca 30 cm, soligt läge, blommar juni-oktober.
En storblommig tagets med stadiga stjälkar och varma blommor i mättat orange och gult. Blommar hela sommaren - passar i både rabatt och kruka.
Höjd: ca 30 cm
Färg: -
Såtid: Feb-apr
Blomning/Skörd: Juni-okt
Planteringsavstånd: 25
Radavstånd: -
Läge: Soligt
Vetenskapligt namn: Tagetes erecta< 'Spinning Wheels'
Antal frön: 100
| Färg | Orange, Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 100 frön |
| Vetenskapligt namn | Tagetes erecta |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Kallsådd |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | ca 30 cm |
