Violverbena 'Venosa', violetta blommor, sol/halvskugga, rik blomning, kraftig tillväxt, 25 frön.
Violetta enskilda blommor, passar för rabatt och större krukor. Rik blomning och kraftig tillväxt.
Vetenskapligt namn: Verbena Rigida
Läge: Sol/halvskugga
Såtid: Jan-mars
Blomning/skörd: Juni-sep
Antal frön: 25
| Färg | Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande, Övervintras |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 25-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 25 frön |
| Vetenskapligt namn | Verbena rigida |
| Årlighet | Flerårig |
| Sådjup | 0 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 14-30 dagar |
| Höjd | 80-130 cm |
