Hänglobelia 'Crystal Palace', blå blomma, 15 cm hög, soligt läge, ettårig.
En favorit som kantväxt i rabatten och i krukor. Den intensiva blå färgen på blomman som växer i drivor på denna kompakta planta med mörkgrönt bladverk.
Vetenskapligt namn: Lobelia erinus
Växttyp: Ettårig Blomma
Höjd: 15 cm
Läge: Soligt
Såtid: Januari-April
Blomning/skörd: Juni-Oktober
Användning: Kruka, rabatt, ampel
Antal fröer: 0,1 gram, ~29000-30000 frön per gram
| Färg | Blå |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Hängande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel. Låda |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | Lobelia erinus (Pendula-gruppen) |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0-0,2 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 30 cm |
