Hänglobelia 'Blue Cascade', blå blommor, ljusgrönt bladverk, höjd 30 cm, soligt läge, ettårig, 1500 frön.
Intensiva blå blommor över ett ljusgrönt bladverk ger en brilliant, i ögonenfallande färg för terassen hela sommaren. Idealisk för alla typer av krukplanteringar och amplar. Hängade växtsätt.
Vetenskapligt namn: Lobelia erinus
Växttyp: Ettårig Blomma
Höjd: 30 cm
Läge: Soligt
Såtid: Januari-April
Blomning/skörd: Juni-Oktober
Användning: Kruka, rabatt, ampel
Antal fröer: 1500
| Färg | Blå |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Hängande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel. Låda |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad, Marktäckare |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 1500 frön |
| Vetenskapligt namn | Lobelia erinus (Pendula-gruppen) |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0-0,2 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-14 dagar |
| Höjd | 30 cm |
