Jungfrun i det gröna 'Persian Jewels', blå blommor, 45 cm hög, soligt läge, lättodlad, 500 frön.
Juvelliknande blommor med stora, fluffiga kronblad som följs av en intressant, uppblåst frökapseel. Lätt att odla i rabatt och passar både som färsk och torkad i arrangemang.
Vetenskapligt namn: Nigella damascena
Växttyp: Ettårig
Höjd: 45 cm
Läge: Soligt
Såtid: Mars-Maj och Augusti-Oktober
Blomning/skörd: Maj-September
Användning: Rabatt, Snitt
Antal fröer: 500
| Färg | Mix |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-September |
| Groningstemperatur | 15-18 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad |
| Användning | Bukett, Torkas |
| Planteringsavstånd | 15-20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | 500 frön |
| Vetenskapligt namn | Nigella damascena |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | April-Maj (Utomhus), Höstsådd, Kallsådd |
| Groningstid | 10-20 dagar |
| Höjd | 45 cm |
