Petunia 'Debonair Lime Green', grön färg, kompakt växtsätt, sol, 10 pellets.
Får mängder av blommor på välgrenade kompakta plantor. Passar kruka, i ampel och rabatter.
Vetenskapligt namn: Petunia hybrida multiflora
Såtid: Feb-april
Blomning/skörd: Maj-okt
Läge: Sol
Antal frön: 10 pellets
| Färg | Grön |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Maj-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Buskig |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande, Övervintras |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Vetenskapligt namn | Petunia x hybrida |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-20 dagar |
| Höjd | 25-30 cm |
