Petunia 'Double Cascade Burgundy' F1, violettrosa blommor, ca 35 cm hög, sol, 20 frön.
Dubbla stora blommor i violettrosa toner. Passar bra i rabatt eller större krukor.
Vetenskapligt namn: Petunia hybrida
Såtid: Feb-apr
Blomning/skörd: Maj-okt
Läge: Sol
Höjd: ca 35 cm
Antal frön: 20 st
| Färg | Lila, Rosa |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-Hybrid |
| Skörd/Blomning | Maj-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Buskig, Hängande |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande, Storblommig, Dubbel, Övervintras |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 20 frön |
| Vetenskapligt namn | Petunia x hybrida |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-20 dagar |
| Höjd | ca 35 cm |
