Petunia 'Sophistica Blackberry' F1, svart-vinröda blommor, soligt läge, generöst växtsätt, 7 st pellets.
En oemotståndlig petunia i sammetslena blommor som skiftar från svart till vinrött. Otroligt generöst växtsätt. Denna hydbridsort passar perfekt i amplar.
Vetenskapligt namn: Petunia hybrida
Såtid: Från april
Blomning/Skörd: Juni-sep
Läge: Soligt
Antal frön: 7 st pellets
| Färg | Svart, Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-Hybrid |
| Skörd/Blomning | Maj-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Buskig |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande, Övervintras |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 7 frön |
| Vetenskapligt namn | Petunia x hybrida |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-20 dagar |
| Höjd | 30 cm |
