Petunia 'Tritunia Veined' Mix, storblommig, tidig blomning, älskas av bin och fjärilar.
Traditionell storblommig petunia mix. Älskas av bin och fjärilar! Tidig blomning.
Vetenskapligt namn: Petunia grandiflora
Antal frön: 20 pellets
| Färg | Rosa, Lila, Orange |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Maj-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Buskig |
| Odlingsplats | Rabatt, Kruka, Ampel |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommande, Övervintras |
| Användning | Samplantering, Utfyllnad |
| Planteringsavstånd | 20-30 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 20 frön |
| Vetenskapligt namn | Petunia x hybrida |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0 cm |
| Såtid | Februari-April (Inomhus) |
| Groningstid | 7-20 dagar |
| Höjd | 30 cm |
