Ringblomma, mix, orange och gul, dubbla och halvdubbla blommor, 60 cm hög, sol/halvskugga, ca 50 frön.
Den klassiska ringblomman i en fin mix i olika nyanser av orange och gult. Dubbla och halvdubbla blommor.
Attraktiv för pollinatörer, plantera gärna i kökslandet eller pallkragen tillsammans med grönsaker.
Så på hösten eller våren.
Självsår sig där den trivs.
Vetenskapligt namn: Calendula officinalis
Såtid: mars-maj, aug-nov
Såplats: Så direkt på växtplatsen. Förodla i kalla trakter.
Såråd: Rensa ytan före sådd, fri från ogräs. Vattna och så ca 0.5 cm djupt med ca 15 cm avstånd.
Håll ytan fuktig under groningstiden som tar 1-3 veckor.
Höstsådd gror året därpå och blommar sedan tidigare på säsongen.
Typ: ettårig
Läge: Sol/halvskugga i väldränerad jord.
Blomning/skörd: juni-okt
Höjd: 60 cm
Antal frön: ca 50 st
| Färg | Orange, Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade, Medicinalväxt, Höstsådd, Vintersådd, Pollinerarvänlig, Självsådd, Ätlig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 15 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 50 frön |
| Vetenskapligt namn | Calendula officinalis |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | April-Juni (Utomhus), Kallsås |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 60 cm |
