Ringblomma 'Greenheart Orange', orange blommor, torktålig, sol/halvskugga.
| Färg | Orange |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade, Medicinalväxt, Höstsådd, Vintersådd, Pollinerarvänlig, Självsådd, Ätlig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 15-40 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 40-50 frön |
| Vetenskapligt namn | Calendula officinalis |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | April-Juni (Utomhus), Kallsås |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 50 cm |
