Ringblomma 'Oopsy Daisy', orange nyanser, 20 cm, sol/halvskugga, lättodlad, ca 45 frön.
En tjusig mix av ringblommor i olika orange nyanser, alla med mörkorange kronbladsspets. Passasr i rabatt, utekruka eller balkonglåda. Självsår sig där de trivs. Blommorna är ätbara, vackra strösslade i sallader. Attraktiv för pollinatörer, plantera gärna i kökslandet eller pallkragen tillsammans med grönsaker.
Vetenskapligt namn: Calendula officinalis 'Oopsy Daisy'| Färg | Orange |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juni-Oktober |
| Groningstemperatur | 15-20 C |
| Växtsätt | Låg |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Rikblommnade, Medicinalväxt, Höstsådd, Vintersådd, Pollinerarvänlig, Självsådd, Ätlig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering |
| Planteringsavstånd | 15 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol, Halvskugga |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 45 frön |
| Vetenskapligt namn | Calendula officinalis |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | April-Juni (Utomhus), Kallsås |
| Groningstid | 5-10 dagar |
| Höjd | 20 cm |
