Risp 'QUIS Apricot', aprikosrosa, soligt läge, såtid februari-april, blomning juli-september, 50 fröer.
En aprikosrosa risp. Passar bra i både kruka och rabatt och kan användas både som färsk snittblomma och torkad som eternell.
Vetenskapligt namn: Limonium sinuatum
Läge: Soligt
Såtid: Februari-April
Blomning/skörd: Juli-September
Antal fröer: 50 st
| Färg | Rosa |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-September |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Upprätt |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Hållbar |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Torkas |
| Planteringsavstånd | 25 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 50 frön |
| Vetenskapligt namn | Limonium sinuatum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus) |
| Groningstid | 10-20 dagar |
| Höjd | 60 cm |
