Körsbärspaprika 'Topik', lackröda frukter, 3–3,5 cm, odlas i växthus eller skyddat utomhus.
Medeltidig hybrid mellan chili och paprika med vackra, lackröda små frukter, 3–3,5 cm i diameter.
Odlas i växthus, oinomhus eller på en skyddad plats utomhus.
Äts färska eller tillagade.
Kan gärna konserveras i god olja.
Såtid: Feb-Mars
Sådjup: 0,5-1,5 cm
Blomning/Skörd: Juni-Aug
Planteringsavstånd: 40 cm
Radavstånd: 60 cm
Läge: Sol
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum (Körsbärspaprika-Gruppen) 'Topik'
Antal frön: 12-16 frön
| Färg | Röd, Grön |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Medeltidig, Småfruktig, Körsbärspaprika |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 12-16 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 25-21 dagar |
| Höjd | 50-60 cm |
