Paprika 'Amyka' F1, cremevit, 60-90 cm, sol, 8 frön, räcker till 5 plantor, tidig skörd, lättodlad.
Paprika i härligt cremevit färg. God att äta färsk eller att tillaga. Ger tidig skörd. Skörda då frukten har utvecklat sin färg ordentligt.
Odla på skyddat och varmt läge, t ex på altan, balkong eller i växthus. Duscha plantan ofta för att förhindra skadedjursangrepp.
Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus. Ställ varmt för groning, 20 °C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd.
När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1 planta per kruka i gödslad jord. Toppa eventuellt plantan vid 15 cm höjd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Plantavstånd, cm: 40
Radavstånd, cm: 40
Höjd, cm: 60-90
Växtläge: Sol
Antal frö: 8
Räcker till: 5 plantor
| Färg | Vit |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Tidig, Lättodlad, Smakrik |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 8 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 13-21 dagar |
| Höjd | 60-90 cm |
