Paprika 'Astor' F1, mörkgröna frukter som mognar till orange, 25-30 cm långa.
25-30 cm långa frukter med söt smak. Mörkgröna frukter som mognar till orange och har då sötare smak. Går även att skörda gröna. Perfekta i stora krukor eller hinkar med näringsrik jord.
Bind upp. Vattna och gödsla regelbundet.
Ta bort första fruktämnet för större skörd. Duscha ofta, vilket förhindrar insektsangrepp.
Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus.
Ställ varmt för groning (+20°C). Efter uppkomst, ljust och svalare.
Använd extrabelysning vid tidig sådd.
När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka i gödslad jord.
Toppa ev. plantan vid ca 15 cm höjd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Förodlas: Feb-mars
Blomning/skörd: Juli-okt
Plantavstånd: 45 cm
Radavstånd: 60 cm
Höjd: 100 cm
Livslängd:
Läge: Sol
Antal frö: 4
Räcker till: 2-3 plantor
| Färg | Grön, Gul, Orange |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild,Söt, Blockpaprika |
| Användning | Äts färsk, Tillagas |
| Planteringsavstånd | 45 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 4 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 17-21 dagar |
| Höjd | 100 cm |
