Paprika 'Oda', violett färg, konformad frukt, 40 cm höjd, lättodlad, passar för färskkonsumtion.
Tidig, lågväxt sort.
Frukten är konformad, har en violett färg och är saftig.
Odlas i växthus av poletylen och utomhus.
Optimal groningstemperatur för peppar är + 22-25 °C.
Fröna gror på 14-22 dagar.
Förodlade plantor sätts ut när risken för frost passerat.
Vid odling utomhus ska man välja vindskyddad, solig plats med bördig jord.
Passar för färskkonsumtion och konservering.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum L.
Växttyp: Grönsak
Höjd: 40 cm
Vikt: ca 100-120 g
Innehåll: 0,2 gram
Leverantör: Seklos Veg seeds
| Färg | Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur. Ampel |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Lättodlad, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas |
| Planteringsavstånd | 40-50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,2 gram |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 9-21 dagar |
| Höjd | 40 cm |
