Snackpaprika 'Snacking Purple', lila, små söta frukter, 30-40 cm hög, soligt läge, lättodlad.
Vacker, lila paprika med små, söta frukter. Passar perfekt i kruka. Plantan förgrenar sig bra utan toppning.
Odla på skyddat och varmt läge, t. ex. på altan, balkong eller växthus. Duscha plantan ofta för att förhindra skadedjursangrepp.
Förodling: Så i fuktad såjord. Håll fuktigt, täck med plast eller ställ i minidrivhus.
Ställ varmt för groning, 20°C. Efter uppkomst, ljust och svalare.
Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1 planta/kruka i gödslad jord.
Toppa ev. plantan vid 15 cm höjd.
Vetenskapligt namn: Capsicum annuum
Förodlas: Feb-mars
Blomning/skörd: Juli-okt
Plantavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Höjd: 30-40 cm
Livslängd:
Läge: Sol
Antal frö: 4
Räcker till: 3 plantor
| Färg | Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Mild, Snackpaprika. Söt, Lättodlad |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 4 frön |
| Vetenskapligt namn | [object Object] |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 18-21 dagar |
| Höjd | 30-40 cm |
