Luktärt, storportion, klätterväxt, doftande, höjd 150 cm, sol/halvskugga.
Klätterväxt med härlig doft. Odlas vid staket, spaljé eller pergola. Blomningen förlängs om man plockar in många buketter och rensar bort överblommat, så att inga baljor bildas.
Vetenskapligt namn: Lathyrus odoratus
Planteringstid/direktsådd: Apr-maj
Läge: Sol/halvskugga
Höjd: 150 cm
Plantavstånd: 10 cm
Radavstånd: 50 cm
Sådjup: 2 cm
Antal frön: Räcker till ca 12 meter
| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Hög, Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Pollinerarvänlig, Frosttålig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 10 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Vetenskapligt namn | Lathyrus odoratus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1-2 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 10-21 dagar |
| Höjd | 150 cm |
