Luktärt 'Old Spice Mix', blandade färger, 150 cm hög, 1-årig, klättrande, stöd behövs.
Luktärt i fina färger. Blommorna är inte så stora, men förekommer rikligt. Lämplig både för kruka och rabatt. Behöver stöd.
Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet.
Klipp bort vissna blommor efterhand så blir blomningen rikligare.
Blötlägg fröna ett par timmar före sådd.
Förodling: 4-6 veckor före utplantering efter sista frost.
Så 1-2 frö/kruka i fuktig såjord. Ställ i rumstemp, efter uppkomst ljust och svalt. 2-3 veckor senare ges näring regelbundet.
Toppa ev. plantorna lätt när de är ca 10cm.
Direktsådd: Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Vetenskapligt namn: Lathyrus odoratus L.
Förodlas: Apr-maj
Direktsådd: Maj
Blomning/skörd: Juni-okt
Plantavstånd: 20 cm
Radavstånd: 20 cm
Höjd: 150 cm
Livslängd: 1-årig
Läge: Sol
Antal frö: 2 gram
| Färg | Flerfärgad |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Hög, Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Riklig doft, Pollinerarvänlig, Frosttålig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 2 gram |
| Vetenskapligt namn | Lathyrus odoratus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1-2 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 10-21 dagar |
| Höjd | 150 cm |
