Luktärt 'Lord Nelson', blålila färg, höjd 150 cm, växtläge sol, 15-18 plantor.
Gammaldags sort från 1907. Charmfull med en mängd av lite mindre blommor, ljuvligt doftande i blålila färgton. Behöver stöd. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor efterhand så blir blomningen rikligare. Blötlägg fröna ett par timmar före sådd.
Vetenskapligt namn: Lathyrus odoratus L.| Färg | Blå, Lila |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 18-22 C |
| Växtsätt | Hög, Klättrande |
| Odlingsplats | Rabatt, Friland, Kruka |
| Egenskaper | Lättodlad, Väldoftande, Pollinerarvänlig, Frosttålig |
| Användning | Snittblomma, Rabatt, Samplantering, Bukett |
| Planteringsavstånd | 20 cm |
| Växtgrupp | Sommarblomma |
| Läge | Sol |
| Form | Frö |
| Mängd | 24 frön |
| Vetenskapligt namn | Lathyrus odoratus |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 1-2 cm |
| Såtid | Mars-April (Inomhus), Maj (Utomhus), Höstsådd |
| Groningstid | 10-21 dagar |
| Höjd | 150 cm |
