Ampeltomat 'Maskotka', ekologisk, röda körsbärstomater, 50 cm, krukodling, 5 frön, 20 gram frukt.
Ampeltomat 'Maskotka' - är en fin sort som ger en riklig skörd av söta, röda körsbärstomater som växer på långa rankor. Passar utmärkt för krukodling i amplar på balkong, altan eller i växthus. Ger mängder av frukt på ca 20 gram. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas ej bort.
Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 24-29°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Ruska blomklasen så gynnas fruktsättningen.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum
Dagar till skörd: 65
Planteringsmånad: Februari - Maj
Antal Fröer: 5
Planthöjd: 50 cm
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Busktomat |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge. Kruka, Balkong, Ampel |
| Egenskaper | Krukodlas, Ampel, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Snacks |
| Mognadstid | Tidig (ca 60-65 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 30-40 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (10-15 gram) |
