Busktomat 'Bogus Fruchta', ekologisk, röd, körsbärstomat, 15 gram, 65 cm, lättodlad, krukodling, 5 frön.
Busktomat 'Bogus Fruchta' - är en lättodlad, tidig busktomat som ger söta, fruktiga körsbärstomater på ca 15 gram. Den buskiga plantan blir inte högre än 65 cm så passar utmärkt för krukodling på balkong eller altan. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas ej bort.
Förkultivering: Så fröna 0.5 cm djupt och håll sådden fuktig. Optimal groningstemperatur är 24-29°C. Efter groning placera sådden runt 18°C med mycket ljus. Sådd före mars behöver växtbelysning. Plantera ut i krukor, pallkrage eller växthus när jorden blivit varm och frostrisken är över (inte under 7°C). Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Ruska blomklasen så gynnas fruktsättningen.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum
Dagar till skörd: 60
Planteringsmånad: Februari - Maj
Antal Fröer: 5
Planthöjd: 65 cm
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Busktomat |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge. Kruka, Balkong |
| Egenskaper | Fruktig, Krukodlas |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Tidig (ca 60-65 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk. Krav |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 50-70 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Rund tomat (80-120 gram) |
