Körsbärstomat 'Bronzy', ekologisk, röd, saftig, växthus eller utomhus, rik skörd, 6 frön.
Ekologiskt frö. Smakrika och saftiga frukter. Passar för odling i växthus eller utomhus i skyddat läge. Rik skörd av tunnskaliga och saftiga tomater. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Plantan behöver stöd. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas bort. Ruska lätt på blomklasen, så gynnas fruktsättningen.
Växtläge: Sol
Plantavtånd: 50 cm
Radavstånd: 70 cm
Sådjup: 0,5 cm
Förodling: Mars - april
Skördetid: Juli - september
Antal frön: 6 st
| Färg | Brons |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Tunnskalig, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 6 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Aromatisk |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20 gram) |
