Körsbärstomat 'Primabell', kompakt, sol, höjd ca 40 cm, ger söta tomater juni-sep.
En rikgivande, kompakt körsbärstomat som varken behöver tjuvas eller bindas upp. Systersort till gula 'Primagold'. Ger söta små tomater under hela sommaren. Perfekt för balkong, terrass eller i köksfönstret. Förodla inomhus. Höjd ca 40 cm.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum var. cerasiforme 'Primabell'
Läge: sol
Såtid: feb-april
Sådjup: 1 cm
Planteringsavstånd: 40 cm
Radavstånd: 40 cm
Blomning/Skörd: juni-sep
Antal frön: 10
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge, Kruka, Inomhus |
| Egenskaper | Kompakt, Krukodlas, Inomhus |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Snacks |
| Mognadstid | Tidig (ca 65-70 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Hög motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Frisk |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20-25 gram) |
