Körsbärstomat 'Tiny Temptations Red' F1, röd, spetsig frukt, överhängande växtsätt.
Körsbärstomat med lätt spetsig fruktform.
Överhängande, välförgrenat växtsätt gör att den även passar i ampel.
Producerar nya blommor och frukter under hela sommaren.
Vetenskapligt namn: Solanum Lycopersicum
Såtid: Jan-apr
Blomning/skörd: Juli-okt
Läge: Sol
Antal frön: ca 4 st
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Busktomat |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge. Kruka, Balkong |
| Egenskaper | Krukodlas, Hängande, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Snacks |
| Mognadstid | Tidig (ca 60-65 dagar) |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 4 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Sprickbildning |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 40-60 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20 gram) |
