Pärontomat 'Perun', Gul, Högväxt, 15-20 g frukter, 10-15 tomater per klase, Sol, 40-50 frön.
Högväxt och rikgivande tomat med vackra, päronformade frukter som väger ca 15–20 g. Ca 10-15 tomater i en klase.
Trivs både inne och ute i skyddade lägen.
Färg: Gul
Såtid: Mars-Maj
Sådjup: 2 cm
Blomning/Skörd: Juli-Sep
Planteringsavstånd: 40 cm
Radavstånd: 90 cm
Läge: Sol
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum pärontomat-gruppen 'Perun'
Antal frön: 40-50 frön
| Färg | Gul |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Krukodlas, Rikgivande, Päronformad |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Snacks |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 40-50 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Pärontomat (30-40 gram) |
