Tomat 'Black Plum', mörkröd, plommonformad, 70 g, högavkastande, medeltidig, solig plats.
En hög medeltidig, högavkastande sort. Producerar goda små tomater som väger cirka 70 g, mörkröda till färgen och plommonformade. När frukterna mognar mörknar den övre delen av tomaterna.
Odlas i växthus, men kan även odlas utomhus under varma somrar.
Såtid: Mars-april
Skörd: Juli-september
Odlingsplats: Växthus, friland
Solig plats: Ja
Innehåll förpackning: 0,1 g
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Rikgivande |
| Användning | Äts färsk, Tillagas, Torkas |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Fyllig, Klassisk |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Plommontomat (40-60 gram) |
