Körsbärstomat 'Cerise', ekologisk, röd, söt, ettårig, sol, ca 50 frön, skörd juni-oktober.
En klassisk och populär, söt körsbärstomat, som är både produktiv och tillförlitlig. Lämplig för både växthus och på friland.
Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Kräver stöd. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas bort. Ruska lätt på blomklasen, så gynnas fruktsättningen
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum
Växttyp: Ettårig
Läge: Sol
Såtid: Jan-april
Blomning/skörd: Juni-okt
Antal fröer: Ca 50 st
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Rikgivande, Populär, Påliglig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 50 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (15-20 gram) |
