Körsbärstomat 'Evita compact' F1, hjärtformade tomater, kompakt växtsätt, fruktvikt ca 20 g.
Körsbärstomat med hjärtformade tomater.
Växer kompakt och välförgrenat.
Fruktvikt ca 20 gram.
Passande för krukodling
Vetenskapligt namn: Solanum Lycopersicum
Såtid: Jan-apr
Blomning/skörd: Juli-okt
Läge: Sol
Antal frön: ca 5 st
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Busktomat |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge. Kruka, Balkong |
| Egenskaper | Krukodlas, Hängande, Rikgivande |
| Användning | Äts färsk |
| Mognadstid | Tidig (ca 60-65 dagar) |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 4 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 40-60 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (15-20 gram) |
