Tomat 'Honey Moon' F1, röd, stor frukt 250-300 g, sol, motståndskraftig mot potatisbladmögel, ca 5 frön.
En god saftig tomat som får stora frukter på ca 250-300 gram. Sidoskitt tjyvas.
Motståndskraftig mot potatisbladmögel.
Vetenskapligt namn: Solanum Lycopersicum
Såtid: Jan-apr
Blomning/skörd: Juli-okt
Läge: Sol
Antal frön: ca 5 st
| Färg | Gul |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus |
| Egenskaper | Storfruktig, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 5 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Bladmögel |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Medelstor tomat (120-150 gram) |
