Tomat 'Kokoro' F1, röd, smakrik, halvhög (1,2-1,6 m), indeterminant, 5 frön, idealisk för växthus.
En tidig, halvhög (indeterminant) hybridsort som producerar utmärkta tomater.
Frukterna väger omkring 300 g och plantan kan bli mellan 1,2 och 1,6 meter hög.
Smakrika, något sötare, mjöliga och nästan fröfria tomater. Idealisk för sallader och inläggningar.
Fröna sås i mars. För att underlätta snabbare och mer jämn groning, bör de täckas med kupa. Temperaturen på såjorden bör vara minst +21–26 °C, medan rumstemperaturen bör ligga på +23 °C. När plantorna har 2–4 riktiga blad, omplanteras dem. De utplanteras i växthus när risken för frost har passerat.
Antal frön: 5 st
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus |
| Egenskaper | Hjärttomat, Få frön, Smakrik |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Konserveras |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Sammetssjuka |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Medelstor tomat (120-150 gram) |
