Tomat 'Nestor' F1, plommonformade frukter, högväxande, mycket tidig, 10 frön, perfekt för snacks.
Mycket tidig motståndskraftig sort. Högväxande med plommonformade frukter. Mycket välsmakadnde och lämpliga som snacks, i sallader eller att grillas.
Odlingsråd:
Förodla inne, 20-25 °C vid groning, därefter 18-20 °C . Använd gärna miniväxthus och växtlampa vid tidig sådd (feb-mars). 1-2 frö per kruka med såjord. Omplantera vid fyra blad till 10-12 cm-kruka med odlingsjord. Omplantera ytterligare en gång till kruka 15-20 cm. Utplanteras till minst 10L-krukor i näringsrik jord när frostrisken är över. Binds upp och tjuvas (skott i bladvecken nyps bort). Ge tomatnäring och vattna vid behov för riklig skörd.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum L
Växttyp: Grönsak
Såtid: Mars-april
Blomning/skörd: Juli-aug
Antal fröer: 10 frön
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus |
| Egenskaper | Motståndskraftig, Välsmakande |
| Användning | Äts färsk, Tillagas, Snacks, Grillas |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Rotgallnematoder |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Medelstor tomat (120-150 gram) |
