Tomat 'Roselady' F1, rosa, smakrik, halvlåg, 1-1,2 m, 5-6 tomater per klase, 0,1 gram frön.
En tidig, halvlåg (indeterminant) hybridsort som producerar goda rosa tomater. Frukterna väger mellan 150 och 160 g, med ca 5-6 tomater per klase. Plantan kan bli i höjd ca 1-1,2 meter.
Smakrika, sötare, mjöliga tomater. De passar bra i sallader och för inläggningar.
Fröna sås i mars, och för att påskynda och jämna ut groningen bör de täckas med kupa. Temperaturen på såjorden ska vara minst +21-26 °C, medan rumstemperaturen bör ligga på +23 °C. När plantorna har 2-4 riktiga blad, omplanteras dem. De utplanteras i växthus när risken för frost har passerat.
Antal: 0,1 gram
| Färg | Rosa |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus |
| Egenskaper | Smakrik, Mjölig |
| Användning | Äts färsk, Sallad, Inläggning |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Sammetssjuka |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Medelstor tomat (120-150 gram) |
