Tomat 'Salus', mörkröd, avlång, 60-80 g, medeltidig, dvärgtomat, robusta plantor, 0,1 g, ~200-300 frön.
Medeltidig, produktiv dvärgtomat. Växtperioden är 120 dagar. Frukterna är avlånga, ovala med en spetsig topp och väger cirka 60-80 g, och blir mörkröda när de är mogna.
Plantorna är robusta, sätter frukt väl och klarar av ogynnsamma väderförhållanden.
Antal frön per gram: ~200–300
Såtid: Mars-april
Skörd: Juli-september
Odling: Friland
Omplantering: April-maj
Solig plats: Ja
Förpackning: 0,1 g
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Dvärgtomat, Tålig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Rund tomat (100-150 gram) |
