Tomat 'Sweet Valentines' F1, hjärtformade, 30-35 cm hög, 15 g, lättodlad, passar i krukor.
En tidig, dvärghybrid som är 30-35 cm hög och producerar hjärtformade tomater av god kvalitet.
Passar bra i krukor och är en av de få sorter som inte kräver stora krukor. Tomaterna är små, väger 15 g och är mycket smakrik.. En planta kan producera 60-75 tomater.
Fröna sås i mars. För att de ska gro snabbare och mer enhetligt bör de täckas med kupa. Temperaturen på jorden bör inte vara lägre än +21–26 °C, och rumstemperaturen bör inte vara lägre än +23 °C. När plantorna har 2-4 riktiga blad omplanteras dem.
Avstånd, cm: 20x20
Planteringsdjup, cm: 1
Skörd: Juni-augusti
Antal: 7 frön
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Ampel. Inomhus |
| Egenskaper | Dvärgtomat, Kruka, Ampel, Smakrik, Inomhus |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 7 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Mycket Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Cocktailtomat (30-40 gram) |
