Tomat 'Venus', lågväxt, orangefärgad frukt, kompakt buske, inomhus/balkong, 0,1 gram frön, 30 g/frukt.
Lågväxt, bördig dvärgtomatsort.
Frukten rund, orangefärgad på en kompakt buske.
Avsedd för odling i kruka inomhus och på balkong.
Växer bäst i + 22-24 °C.
Tomater ska vattnas rikligt, helst under dagens första hälft med ljummet vatten.
Passar för färskkonsumtion och konservering.
Tomaten är rik på vitaminer och mineralämnen.
Vetenskapligt namn: Lycopersicon esculentum Mill.
Växttyp: Grönsak
Vikt: 30 g/frukt
Innehåll: 0,1 gram
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Dvärgbusktomat |
| Odlingsplats | Kruka, balkong, växthus, friland skyddat läge |
| Egenskaper | Kompakt. Krukodlas, Rikgivande |
| Användning | Snacks, sallad, balkongodling |
| Mognadstid | Tidig (ca 55–70 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Kulturarv |
| Planteringsavstånd | 30–40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1gram |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | Ingen specificerad resistens |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt och mild |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 25–40 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat, små frukter(ca 20 gram) |
