Tomat 'Zucchello' F1, röd, plommonformad, hög, medeltidig, växthusodlad, 10 frön per förpackning.
Medeltidig, hög och mycket produktiv hybrid av körsbärstomater. Den utmärker sig genom sin långa skördeperiod. Frukterna är röda, plommonformade och växer i klasar, med en vikt på cirka 20-25 g.
De mognar nästan samtidigt i klasen, vilket gör att frukterna kan plockas i hela klasar. Frukterna äts färska eller konserveras. Odlas i växthus.
Antal frön i förpackningen, st: 10
Såtid: Mars-april
Skörd: Juli-september
Odling: I växthus
Omplantering: Maj-juni
Solig plats: Ja
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus |
| Egenskaper | Lång säsong, Produktiv |
| Användning | Äts färsk, Tillagas. Konseveras |
| Mognadstid | Medelsen (ca 75-85 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Fyllig |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Plommontomat (100-120 gram) |
