Körsbärstomat 'Veranda Red' F1, röd, söt smak, busktomat, tomater på 10 gram, soligt läge, ca 10 frön.
En tidig busktomat med små runda röda småtomater, ca 10 gram. Saftig, söt i smak. Passar perfekt för odling i krukor, lådor och friland.
Vetenskapligt namn : Solanum lycopersicum
Såtid: Mars-april
Sådjup: 2 cm
Blomning/Skörd: Juni-aug
Läge: Soligt
Antal frön : ca 10 st
| Färg | Röd |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Busktomat |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge. Kruka, Balkong |
| Egenskaper | Krukodlas, Saftig |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Tidig (ca 60-65 dagar) |
| Planteringsavstånd | 40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 10 frön |
| Tjuvas | Nej |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Nej |
| Smak | Söt |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 40-60 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20 gram) |
