Körsbärstomat 'Orangeto' F1, orange, söt, busktomat, utomhus, motståndskraftig mot bladmögel, ca 10 frön.
| Färg | Orange |
|---|---|
| Sortegenskap | F1-hybrid |
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Rikgivande, Krukodlas |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | ca 10 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | Fusarium, Mosaikvirus, Verticillium, Sprickbildning |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Fruktig |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20 gram) |
