Körsbärstomat 'Tigerette Cherry', gul, 50-60 cm, sol, lättodlad, ekologiskt frö, limegröna blad.
Ekologiskt frö. En gul variant av röda 'Tigerette Cherry'. Uppstod som en gul mutation hos tomatkungen Åke Truedsson på 1980-talet. Limegröna blad. Perfekt att odla i kruka. Skörda efter hand. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", ska ej tas bort.
Vetenskapligt namn: Solanum lycopersicum 'Tigerette Cherry'
Plantavstånd, cm: 40
Radavstånd, cm: 50
Växtläge: Sol
Så-/planterdjup, cm: 0,5
Höjd, cm: 50-60
Räcker till, plantor: 3-4
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli-Oktober |
| Groningstemperatur | 20-25 C |
| Växtsätt | Högväxande |
| Odlingsplats | Växthus, Ute skyddat läge |
| Egenskaper | Strimmig. Limegröna blad |
| Användning | Äts färsk, Sallad |
| Mognadstid | Medelsen (ca 70-80 dagar) |
| Ekologisk/Krav | Ekologisk |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 5-6 frön |
| Tjuvas | Ja |
| Resistens | God naturlig motståndskraft |
| Vetenskapligt namn | Solanum lycopersicum |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5-1 cm |
| Såtid | Februari-April |
| Stöds/Binds upp | Ja |
| Smak | Söt, Aromatisk |
| Groningstid | 5-14 dagar |
| Höjd | 180-200 cm |
| Typ/Fruktstorlek | Körsbärstomat (20-25 gram) |
